Logotyp Hagfors kommun
Logotyp för Hagfors 75 år

Nytt rådgivande forum för unga - Jag är viktig

Projektet Ungas inflytande startade 2024 för att ge unga mer att säga till om i kommunen. Nu drar vi igång Jag är viktig – en arbetsgrupp där du som ung kan påverka viktiga beslut och idéer som rör unga.

Ung person ser ut över ett landskap. 

Är du mellan 13 och 25 år är det till dig vi riktar oss. Detta är en möjlighet för dig som vill kunna påverka och tycka till.
Känner du annars någon som är i den åldern? Tipsa gärna!

Arbetsgruppen får olika uppdrag som vi jobbar med tillsammans. Uppdragen kan handla om arbete med utemiljön i centrum, cykel- och gångbanor, hur vi ska skapa roliga och intressanta evenemang eller hur Hagfors kommun ska bli en bättre plats att bo i.

Du får förbereda dig hemma, sedan träffas vi och arbetar vidare i en grupp tillsammans. Din åsikt är viktig och företag, kommuner och föreningar vill många gånger veta vad unga tycker i olika frågor.
Alla områden intresserar inte alla, och i vissa frågor kanske du inte har någon tydlig åsikt. Det är okej, genom samtal och arbete tror vi ändå att vi kan ta oss framåt. Om det ena uppdraget är svårt så kanske nästa uppdrag rör något som du verkligen brinner för.

Du är lika viktig i detta arbete oavsett vart du bor, vad du gör eller vilka intressen du har.

Första träffarna är nu i mars. Den 19 mars i Hagfors och 20 mars i Ekshärad.


Detta arbete är betydelsefullt och därför utgår en ersättning till dig som vill jobba med de här uppdragen.

Läs mer om Ungas inflytande och forumet Jag är viktig på hagfors.se/ungasinflytande. Där kan du också göra en intresseanmälan om du vill vara med.

Hoppas vi hörs snart!

Publicerad av

Publicerad datum