Testa din hemberedskap på Hagfors marknad
Hur redo är du om en krissituation uppstår? På Hagfors marknad 16 och 17 maj har du möjlighet att testa dina kunskaper i hemberedskap. I Exitainern som är en inredd container ska du klara av olika uppgifter i en simulerad krissituation där det saknas både värme, el och vatten. Ta chansen att lära dig färdigheter och insikter om hur du kan vara förberedd på oväntade situationer.

Under Hagfors marknad den 16-17 maj finns Exitainern på plats.
Exitainern är öppen klockan 10.00-16.00 under marknadsdagarna. Besökare får arbeta i grupper (ofta 4-6 personer) och lösa problem som dyker upp, till exempel att hitta mat och vatten när el och vatten är borta. Aktiviteten tar cirka 10 minuter per grupp och det är helt kostnadsfritt. På plats finns också representanter från Frivilliga automobilkåren och Civilförsvarsförbundet och ger information om hemberedskap.
Exitainern fungerar som en simulator för krissituationer. Det är en spännande upplevelse för dig som verkligen vill sätta dina kunskaper om hemberedskap på prov. Det är en mobil container som är inredd som ett hem och används för att demonstrera och öva hemberedskap. Den erbjuder en praktisk upplevelse där du som besökare får testa din förmåga att hantera olika krissituationer, som exempelvis strömavbrott, vattenbrist och matbrist.
Fakta
Exitainern är en innovativ och realistisk container, omvandlad till en miniatyrlägenhet. Inuti skapas en simulerad miljö där små grupper får öva på hemberedskap i olika scenarier som utgår ifrån olika grundbehov; kommunikation, mat, vatten, värme och hygien. Det är en praktisk möjlighet för allmänheten att lära sig och förbättra sin egen beredskap inför olika krissituationer. The Exitainer är ett samarbete mellan Värmlands 16 kommuner, Karlstads universitet, Frivilliga automobilkårernas riksförbund (FAK), Civilförsvarsförbundet, Röda Korset, Region Värmland och Länsstyrelsen Värmland. Den togs i bruk i samband med Beredskapsveckan 2023.
Publicerad av
Publicerad datum