I Värmland och i Hagfors kommun är det Värmlandstrafik som är ansvarig för kollektivtrafiken. Hagfors kommun driver en flygplats i egen regi, med två turer till Arlanda varje dag.
Busstation finns vid Storgatan i centrala Hagfors. Här finns WC och närhet till butiker och Älvstrandens bildningscentrum.
Det finns flertalet busshållplatser i centrala Hagfors, och bussomstigningsplats finns vid Sjögränd, Sunnemo och Ekshärad.
För dig som busspendlar finns bra möjligheter att parkera din bil vid:
Från Hagfors åker du med buss 300 mot Karlstad, byter till Karlstad stadsbuss vid Ruds bytespunkt för vidare resa mot universitetet. Resan tar cirka en och en halv timme enkel väg.
På Värmlandstrafiks webb Länk till annan webbplats. hittar du allt du behöver veta inför din resa, exempelvis:
Från Hagfors Airport tar du dig snabbt och smidigt till Arlanda och Stockholm. Flygresan tar 50 minuter.
Linjen flygs av Jonair.
+(46) 90 - 12 12 00
support@jonair.se
Måndag - Fredag (helgfri vardag)
Hagfors till Arlanda (avgång/ankomst)
06.40 – 07.30
17.00 – 17.50
Arlanda till Hagfors (avgång/ankomst)
09.15 – 10.05
18.30 – 19.20
Hagfors senast 30 minuter innan avgång
Arlanda senast 50 minuter innan avgång, incheckning terminal 2, avgång från terminal 3
Sommar
Varje sommar har flyglinjen uppehåll, cirka 5-6 veckor.
Normalt från slutet av juni till mitten av augusti. Med reservation för ändringar.
Jul och nyår
Normalt är uppehåll från någon dag före julafton, beroende på hur helgdagarna ligger, med start igen efter trettonhelgen. Med reservation för ändringar.